-
the 1,242 is a kilogram of rice;
-
and the 1,651 is a kilogram of beef.
-
Now, think about the production of corn
-
and what humans choose to eat.
-
Now you have choice, as a human, to eat the corn,
-
or you can have the corn fed to the cow and then eat the cow.
-
So those are all choices we make.
-
The energy cost of that choice, whether you eat the raw product
-
or you eat the product of the raw product,
-
namely the beef from the cow, has big differences in cost.
-
There are two costs here.
-
There's depletion of water resources and